Nahrávam...

Aktuality

Ako si vypočítať podlahovú plochu čo najpresnejšie

Pri predaji a kúpe bytov sa stretávame s rôznymi výpočtami podlahovej plochy. Určiť presne koľko metrov štvorcových má váš byt nemusí byť celkom jednoduché. Prinášame vám rady, ako to spočítať čo najpresnejšie.

Odchýlky vo výpočte podlahovej plochy

Odchýlky podlahovej plochy môžu byť až niekoľkopercentné, často sa stretávame, že pri inzercii nie sú uvádzané reálne fakty. Ak je výpočet podlahovej plochy nadsadený, pri stanovenej cene za nehnuteľnosť môžete dosť priplatiť. Preto je dôležité si tieto údaje poriadne preveriť.

 

Ako možno definovať jednotlivé plochy nehnuteľnosti

  • byt – miestnosť prípadne súbor viacerých miestností, ktoré spolu tvoria obytný priestor určený na  bývanie a ďalšie používanie.
  • bytová jednotka – byt s určitým podielom v spoločných častiach domu.
  • pivnica – priestor, ktorý sa  nachádza pod úrovňou terénu.
  • obytná miestnosť – obytná miestnosť, resp. časť bytu, určená k trvalému bývaniu, ktorej najmenšia podlahová plocha má 8m2

 

Čo by sme mali započítať do podlahových plôch?

Na začiatok odporúčame dobre si prezrieť dispozíciu bytu, pretože na rozdiel od jednoduchých bytov, sa počítanie plôch stáva zložitejším pri bytoch s atypickými prvkami. Je to komplikovanejšie, ak sa jedná o mezonet, prípadne súčasťou bytu sú rôzne galérie, pivnice, loggie a pod.. Do podlahovej plochy sa má započítavať plocha bytu spoločne s plochou pivnice. Naopak, nezapočítavajte terasy, balkóny ani loggie.

Jednopodlažný byt – podlahovú plochu bytu tvorí pôdorys všetkých miestností, ktoré sa v byte nachádzajú spolu so všetkými nosnými aj nenosnými konštrukciami v byte. Konštrukciami myslíme napríklad stĺpy, steny, piliere a podobne. Aj plocha, ktorá je pokrytá rôznymi zabudovanými telesami, ako napríklad plocha, kde sa nachádza vaňa, sprchovací kút, vstavaná skriňa alebo iné podobné telesá sa taktiež započítava.

Galéria – väčšinou je horné podlažie prepojené s dolným poschodím, podlahové plochy sú vypočítavané ako podlahové plochy miestnosti, ak je výška tohto priestoru aspoň 230 cm, do tohto výpočtu patrí aj plocha schodiska.

Mezonetový byt – podlahové plochy sa počítajú rovnako, ako pri klasickom byte.  Ak už je plocha mezonetového bytu vypočítaná, k podlahovým plochám pripočítame aj plochu dolného priemeru schodištia.

Pri inzercii nehnuteľností sa stretnete s rôznymi definíciami, ktoré sa vám pokúsime vysvetliť:

Predajná plocha – často tento výraz používajú developerské spoločnosti, výpočet sa však môže značne líšiť. Príkladom môže byť napríklad výpočet: súčet všetkých podlahových plôch bez pivnice +  ½ plochy balkóna + 1/3 terasovej plochy.

Obytná plocha – túto tvorí podlahová plocha obytných miestností, spolu s časťou kuchyne (ak presahuje 12 m2)

Úžitková plocha – táto plocha by mala obsahovať plochu všetkých obytných miestností, príslušenstvo bytu aj pivnicu. Do tejto plochy sa neráta plocha balkónov, loggií a terás.

Vnútorná plocha bytu – ide o plochu bytu, bez podlahovej plochy pivnice

 

Na čo si by ste si mali dať pozor?

Najčastejším omylom niektorých spoločností je ten, že používajú termín celková plocha namiesto pojmu podlahová plocha, a to vie človeka ľahko pomýliť. Čo to pre vás môže znamenať? Môže sa stať, že pri celkovej ploche budú započítané aj tie plochy, ktoré sú zastavané priečkami, tieto priestory sú reálne nevyužiteľné.

V tomto prípade sa vám môže zdať samotná cena bytu výhodná, ale pri prepočte skutočnej podlahovej plochy to už také nebude. Preto sa pred kúpou bytu neváhajte predávajúceho spýtať na to, čo je započítané do celkovej plochy. Pozor si dávajte na kúpno- predajnú zmluvu je dôležité, aby bola jasná a obsahovala aj všetky potrebné vysvetlenia.

Preverte si najmä:

  • pôdorys všetkých uvádzaných hodnôt
  • pojmy podlahová plocha a celková plocha
  • údaje, ktoré sú uvedené v zmluve

Či už byt kupujete alebo predávate a neviete si rady s výpočtom podlahovej plochy, neváhajte sa obrátiť na našu realitnú kanceláriu. Radi vám upresníme všetky dôležité pojmy.