Nahrávam...

Aktuality

Ako vplývajú jednotlivé faktory a stav nehnuteľnosti na jeho cenu

Najväčší vplyv na cenu nehnuteľnosti má v prvom rade lokalita, v ktorej je umiestnená, jej veľkosť a v neposlednom rade jej stav. Všetky tieto faktory viete posúdiť pri osobnej prehliadke vybraného bytu. Ak ste ju už absolvovali a bývanie sa vám páči aj so všetkými nedostatkami, ktoré ste objavili, môžete začať rokovať o jeho cene. Ak chcete vyjednať zľavu, je veľmi dôležité mať argumenty. Pred tým, ako o ňu budete žiadať, spíšte si všetky nedostatky, ktoré ste v nehnuteľnosti našli. My vám poradíme, čo by ste si mali hlavne všímať.

Výhodou pri rokovaní s predajcom alebo realitnou kanceláriou môže byť už váš vopred schválený úver, ktorého výška môžete upresniť neskôr (presná výška úveru vyplýva z odhadovanej, nie kúpnej ceny nehnuteľnosti). Pre realitnú kanceláriu, ale aj pre samotného vlastníka je to záruka, že predaj prebehne hlako a rýchlo.

Čo všetko môžete pri vyjednávaní použiť? Existuje naozaj množstvo dôležitých faktorov, ktoré majú na cenu nehnuteľnosti vplyv:

Lokalita a dopyt po nehnuteľnostiach v nej

Cena rastie vtedy, ak je o byty v určitej lokalite z nejakého dôvodu záujem. Tie dôvody môžu byť naozaj rôzne. Ak naopak, o túto lokalitu nie je záujem, ceny bytov tu budú nižšie. Najdrahšie byty sú obyčajne v centre mesta, ale mnohokrát aj v ďalších z bližšie nešpecifikovaného dôvodu vyhľadávaných lokalitách.

Veľkosť bytu a počet miestností

Absolútna cena s rastom podlahovej plochy bytu samozrejme rastie, nie však úmerne veľkosti bytu. V prípade menších bytov je cena za meter štvorcový vyššia.

Technický stav bytu

Ak máte čas a energiu, oplatí sa investovať skôr do staršieho bytu, čo poskytuje okrem nižšej ceny niekoľko výhod. Hlavnou z nich je možnosť meniť dispozíciu bytu a zrekonštruovať ho presne podľa svojich predstáv. Prečo platiť za niečo, čo je síce nové, ale drahé a nie celkom vyhovujúce vášmu vkusu?

Panelák versus tehla

Ak hľadáte tú lacnejšiu variantu bývania, potom s prehľadom vyhráva panelák. Rozhodnutie je na vás. Ako všade tu platí princíp ,, niečo za niečo “.

Poschodie

Komu nevadí, že sa mu okoloidúci pozerajú do okien, môže si pokojne vybrať byt aj na prízemí. Tu je bývanie pomerne lacné. Prízemie však môže priniesť aj výhody, napr. záhradku vo vnútrobloku. Ďalej logicky platí, čím vyššie poschodie, tým vyššia cena, platí to najmä pri developerských projektoch.

Občianska vybavenosť a služby

Ak je v blízkosti nehnuteľnosti škola, škôlka, detské ihrisko, obchody, či pošta, cena nehnuteľnosti rastie.

Dopravná dostupnosť

Byty, ktoré sú v blízkosti hlavných spojov autobusov, či vlakov bývajú drahšie. Komu nevadí dlhšia prechádzka na MHD, ten môže ušetriť nemalé peniaze.

Typ vlastníctva

Ak vám nevadí mať miesto bytu v osobnom vlastníctve iba družstevný podiel, môžete tiež ušetriť. V tom prípade ale nemôžete túto nehnuteľnsoť použiť ako zábezpeku na hypotekárny úver. Výhodou je to, že pri kúpe družstveného bytu vám odpadá zdanenie prevodu nehnuteľnosti.

Stav bytového domu

Ak sa vám zdá cena bytu priaznivá, zistite si tiež, ako vysoké sú poplatky do fondu opráv. Je dosť možné, že dobrá cena bytu sa odvíja aj od zlého stavu bytového domu. V takýchto prípadoch sa predpokladá, že bude bytový dom ešte len rekonštruovaný a že poplatky do fondu opráv budú z tohto dôvodu vyššie ako inde. Vysoké môžu byť aj v prípade, že je úver ešte len splácaný.

Orientácia bytu (okien)

Aj orientácia na svetové strany má vplyv na cenu nehnuteľnosti. Lacnejšie sú všeobecne byty orientované na sever, cenená je naopak orientácia na svetové strany, odkiaľ do bytu môžu dopadať lúče slnka.

Dispozícia bytu

V súčasnosti sa stavajú byty s vyhovujúcimi dispozíciami, ale nie vždy to tak bolo, a tak sa stane, že v niektorých bytoch na toaletu vedú dvere z obývacej izby. Nevýhodou je ak sú izby priechodné, alebo spálňa má spoločnú stenu s domovým výťahom. Rovnako nie je ideálne, ak bude pri spálni susediace WC. Cenní sa naopak WC oddelené od kúpeľne.

Príslušenstvo a ďalšie pridané metre štvorcové

Cenu bytu zvyšuje aj jeho príslušenstvo ako je garážové či vonkajšie parkovacie státie, pivnica, komora, ale aj balkón, lodžia a terasa. Uistite sa, či sú jednotlivé položky zahrnuté v cene alebo nie a či je podlahová plocha bytu uvádzaná vrátane balkóna, lodžie, terasy alebo bez nej.

Vybavenie bytu

Ak je byt vybavený napríklad kuchyňou s kvalitnými spotrebičmi, cena bytu sa automaticky zvyšuje. Na druhej strane, pri starej kuchyni vám bude záťažou jej likvidácia.

Spôsob vykurovania

Berte do úvahy mesačné náklady na vykurovanie vášho bytu, lacnejší byt s vysokými nákladmi na kúrenie sa vám nevyplatí.

Výťah versus schody

Ak vám nevadí bývať na prízemí, asi vás existencia výťahu v bytovom dome moc zaujímať nebude. Každodenné absolvovanie výstupu napríklad na 4. poschodie s kočíkom ale tiež neoceníte. Zamyslite sa nad tým, či výťah v bytovom dome dobre funguje.

Mesačné prevádzkové náklady

Posúďte výšku nákladov na prevádzku súvisiacich s niekoľkými vyššie uvedenými aj inými faktormi, ako je napr. typ bytového domu a jeho stav, spôsob vykurovania bytu, typ okien atď.

Chýbajú vám argumenty, ktorými by ste mohli ovplyvniť cenu nehnuteľnosti? Nie ste vyjednávací typ a radi by ste sa pripravili? V tíme našej realitnej kancelárie sú skúsení znalci a vyjednávači v jednej osobe a pokúsia sa vybaviť vám čo najpriaznivejšiu cenu. Nebojte sa obrátiť sa na nás a dohodnite si nezáväzné stretnutie s našim zástupcom!