Nahrávam...

Aktuality

Akých chýb sa vyvarovať pri investícii do nehnuteľnosti?

Možno sa práve rozhodujete, kam investovať finančné prostriedky a napadla vám možnosť zakúpiť si ďalšiu nehnuteľnosť. Očakávate od tejto investície isté zabezpečenie do budúcnosti, ale neunáhlite sa a poriadne si svoj zámer premyslite. Poradíme vám, aké sú najčastejšie výhody a nevýhody investovania do nehnuteľnosti.

Ceny nehnuteľností

Zakúpenie nehnuteľnosti je dosť vysoká finančná investícia, ktorá si vyžaduje veľmi starostlivé posúdenie. Ceny na našom trhu dosť kolíšu, za posledné roky síce skôr smerovali nadol, ale počas tohto roku sme znovu zaznamenali mierny nárast, a preto je to pre investorov určite zaujímavá výzva. Zhrňme si teda základné plusy a mínusy investovania do nehnuteľnosti.

Výhody investície do nehnuteľnosti

  • navýšenie hodnoty – ak byt či dom v pôvodnom stave zrekonštruujete, môžete ho predať za podstatne vyššiu cenu, ako boli náklady na kúpu a renováciu
  • prenájom – najčastejší dôvod, pre ktorý sa naši klienti rozhodujú pre túto investíciu. Nehnuteľnosť môžete prenajať a takýmto spôsobom získať zaujímavý zdroj pasívnych príjmov
  • vyšší výnos ako stavebné sporenie či terminované vklady – obľúbené stavebné sporenie už nie je také výhodné, ako pred pár rokmi, aj výnos pri terminovaných vkladoch je výrazne nižší
  • bezpečné uloženie financií – ceny síce kolíšu, ale stačí si počkať na správny okamih a nehnuteľnosť môžete predať s pekným ziskom, teda zúžitkovať dlhodobý nárast cien bytov a domov.
  • investovanie aj pre začiatočníkov – túto investíciu zvládne naozaj každý, nemusíte byť expert na realitný trh

Nevýhody investovania do nehnuteľnosti

  • vysoký počiatočný vklad – prvotná investícia je náročná a nemôže si ju dovoliť každý
  • starosti s nájmom – riziko toho, že nenájdete podnájomníka, tu stále je, rovnako sa môže stať, že na prvý pohľad sympatický nájomník môže mať problém s platením, alebo vám môže vašu nehnuteľnosť poškodiť
  • strata času a financií – myslite na to, že všetky opravy a nečakané problémy sú na vašich pleciach. Nejde len o financie, ale aj o vaše nervy a čas.
  • pokles príjmu za nájom – ak ponuka prevyšuje dopyt, musíte ísť s nájmom dole, v tom prípade váš pravidelný príjem môže dosť klesnúť

Aké sú najčastejšie chyby pri investovaní do nehnuteľností?

Vopred si zistite, o aké byty je vo vašom meste najväčší záujem. Ak nehnuteľnosť nepotrebujete pre seba, ale len na prenájom, z našich skúseností vyplýva, že najčastejší dopyt je na 2 izbové byty. Pri kúpe väčšieho alebo menšieho bytu sa vám môže stať, že nezoženiete nájomcu tak rýchlo, alebo že výnos v prepočte napríklad na jednu izbu bude nízky. Kompenzovať to vyšším počtom nájomníkov v jednom byte zasa prináša riziko vyššieho opotrebovania interiéru a vybavenia bytu.

Dôraz dávajte aj na výber lokality. Nehnuteľnosti, ktoré sú napríklad v blízkosti priemyselných zón, na rušnej ulici či v blízkosti diaľnice sa ťažko prenajímajú. Dobre sa prenajímajú byty, ktoré majú dobrú dopravnú dostupnosť aj ponuku rôznych služieb v blízkosti. Nezabudnite na dnes tak fatálne parkovanie.

pexels-photo-271647Ak chcete dať do prenájmu byt v pôvodnom stave, preplnený starým nábytkom, solídneho nájomníka nezoženiete. Nehnuteľnosť by mala pôsobiť príjemne a vzdušne. Aj keď bývanie  nebudete rekonštruovať, aj tak je potrebné nehnuteľnosť na prenájom pripraviť, aby bola atraktívna alebo aby spĺňala základný štandard, ktorý budúci nájomníci vyžadujú.

Ak pri byte očakávate okamžité finančné výnosy, radšej sa do toho nepúšťajte. Pri tejto dlhodobej investícii potrebujete trpezlivosť a čas. Ak ste pripravený na dlhodobejší investičný horizont, pri rekonštrukciách dáte pozor na efektivitu nákladov a máte dostatok času na administráciu prenájmu (hľadanie nájomníka, zmluva, zmeny, účasť na vchodových schôdzach a pod.), dokážete zužitkovať výhody investície do nehnuteľnosti. Už len dodávame, že  v opačnom prípade platí, že rýchle špekulácie s vysokými očakávaniami sa neoplatia.

Ak ste sa definitívne rozhodli pre kúpu nehnuteľnosti, kontaktujte našu realitnú kanceláriu. Radi vám pomôžeme vybrať vhodný objekt na vaše investičné zámery a zabezpečíme vám všetko, čo s kúpou súvisí.