Nahrávam...

Aktuality

Stojíme pred kúpou bytu

Rozhodnúť sa pre vlastné bývanie je jedným z najzásadnejších rozhodnutí v živote človeka. Väčšina aktívnych ľudí stále uprednostňuje život v mestách. Tento spôsob života si volí väčšinou mladšia generácia, najmä z dôvodu dostupnosti občianskej vybavenosti, ale aj väčšieho počtu pracovných príležitostí.

Ak sa rozhodnete pre život v meste, máte niekoľko možností. Ak v danom meste neplánujete žiť dlhodobo, je pre vás výhodnejšie bývanie v podnájme. Ak sa chcete usadiť a mať konečne vlastné bývanie, siahate po možnostiach kúpy bytu. Tu sa však ocitáte znova pred ďalšou voľbou a premýšľate, či investujete do kúpy nového bytu, staršieho bytu v pôvodnom, či v zrekonštruovanom stave.

Každá z týchto možnosti má svoje výhody a nevýhody. Na základe skúseností našej realitnej kancelárie, ale aj našich klientov sa vám pokúsime čo najlepšie poradiť a priblížime vám klady a zápory všetkých troch variánt. Konečné rozhodnutie bude však len a len na vás.

Základné kritériá pri výbere bývania

  • finálna cena bytu
  • doba, ktorú na obstaranie bývania potrebujete
  • lokalita, v ktorej sa byt nachádza
  • prevádzkové náklady bytu

Finálna cena bytu

Image2Byty, ktoré sa nachádzajú v novostavbe, majú najvyššiu obstarávaciu cenu. Ak si ale kúpite starší byt, ktorý stojí pred rekonštrukciou, veľmi ľahko sa vám môže stať, že ceny týchto nehnuteľností sa nakoniec vyrovnajú. Všetko závisí od rozsiahlosti rekonštrukcie a od vašich požiadaviek na luxus. Výhodou staršieho bytu je to, že si ho môžete zrekonštruovať podľa vlastných predstáv, meniť dispozičné riešenia, skrátka, prispôsobiť si ho “na mieru”. Byt v novostavbe rekonštruovať netreba, ale buď sa uspokojíte s parametrami a dispozíciou, ktoré ponúka, alebo musíte zintenzívniť hľadanie, aby ste našli byt podľa svojich predstáv.

Pri rekonštrukcii sa dá ušetriť napríklad na materiáloch a stavebných prácach, ktoré v rozpočte predstavujú taktiež nezanedbateľnú položku. Pred kúpou staršieho bytu je vhodné nechať si urobiť rozpočet na rekonštrukciu, vďaka ktorému sa vám bude ľahšie rozhodovať. Dobré nápady nájdete aj na internete, jedným z nich je aj táto blesková rekonštrukcia. Okrem týchto dvoch možností môžete uvažovať aj o možnosti kúpiť si taký byt, ktorý už rekonštrukciou prešiel. Takýchto bytov je však v ponuke najmenej. Dobrý, zrekonštruovaný byt predáva len málokto, natrafiť na takýto byt, ktorý by vám vyhovoval dispozične aj cenovo, je naozaj veľkým úspechom.

Sťahovanie o týždeň alebo o pol roka?

Kúpa bytu okrem ceny závisí aj od doby, ktorá musí uplynúť k tomu, aby ste si svoj nový byt mohli naplno užívať. Výhodou nového bytu je to, že sa doňho môžete nasťahovať prakticky ihneď. Ak chcete byt rekonštruovať, potrebujete k tomu viac času, vyriešiť náhradné bývanie v podnájme alebo u rodičov, alebo sa na niekoľko týždňov vzdáte komfortu a byt môžete rekonštruovať postupne. Všetko závisí od individuálnych podmienok, ktoré máte a od ktorých ste závislí.

Lokalita

Centrá a ich blízkosti vo veľkých mestách sú častokrát beznádejne zastavané a len málokedy sa tam postaví nový bytový dom. V centrách miest sú v ponuke väčšinou staršie byty, nové byty sa najčastejšie stavajú najmä na predmestiach a sídliskách. Ak sa aj nejaké nové byty v centre postavia, ich cena stúpa mnohokrát do závratných výšok.

Musíte si preto zvážiť, čomu dáte prednosť. Či siahnuť po staršom byte, z ktorého budete mať len skok do práce, alebo máte čas na dochádzanie a hľadáte byt mimo rušného centra alebo na sídlisku.

Prevádzkové náklady

Pri kúpe bytu by ste mali brať do úvahy aj mesačné prevádzkové náklady. Je rozdiel, či budete platiť mesačne vysokú čiastku na energie v staršom nezateplenom bytovom dome a nemalú sumu do fondu opráv, alebo si priplatíte za bývanie v novom alebo zrekonštruovanom dome, a mesačne ušetríte aj niekoľko desiatok eur.

Klady a zápory dajte na papier

105524Na rozhodovanie o možnostiach bývania neexistuje žiaden univerzálny návod. Každý človek a každá rodina má iné priority a iné podmienky. Odporúčame vám kúpu bytu dobre zvážiť, nakoľko to nie je investícia na rok ani na dva. V tomto vám vieme pomôcť, na základe vašich priorít vám pomôžeme nájsť vytúženú nehnuteľnosť a zabezpečíme všetko, čo s jej kúpou súvisí. V prípade potreby vám pomôžeme aj s financovaním najvhodnejšou bankou na trhu s najnižšou možnou úrokovou sadzbou.

Našim výhradným klientom zadarmo ponúkneme kompletný právny servis vrátane katastrálnych poplatkov, poradenstvo v oblasti realít aj vybavenie hypotekárneho úveru. Na základe našej spolupráce s inými realitnými kanceláriami vám poskytneme asistenčné služby pri obhliadke nehnuteľnosti aj z ponuky inej realitnej kancelárie a vypracovanie znaleckého posudku na nehnuteľnosť. Ponúkame vám diskrétny a seriózny prístup a ručíme za odbornú znalosť a profesionalitu našich pracovníkov.